Skandynawia jest reprezentowana w Polsce przez prawie 1800 firm, które odgrywają ważną rolę na polskim rynku pracy. Liczba miejsc pracy przez nie utworzona szacowana jest na ponad 170 tys. Firmy skandynawskie są cenionymi pracodawcami, co jest szczególnie ważne w obliczu licznych wyzwań, jakie stawia przed biznesem współczesny rynek pracy. Do największych skandynawskich pracodawców w Polsce należy Grupa VELUX, która w przyszłym roku będzie obchodzić 30-lecie istnienia na polskim rynku.
Jak wynika z najnowszego raportu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC)1, skandynawskie firmy zatrudniają obecnie na polskim rynku ponad 170 000 osób. W pierwszej dziesiątce największych pracodawców znajduję się takie firmy jak: IKEA, Sokołów (Danish Crown), H&M, Nokia, Netto, Securitas, Electrolux, Mowi, Nordea, Grupa VELUX. Ponadto, według najnowszego badania przeprowadzonego przez SPCC wśród managerów największych firm skandynawskich w Polsce, 67 proc. planuje dalej inwestować na polskim rynku. W ciągu kolejnych 5 lat inwestycje z udziałem kapitału skandynawskiego mogą osiągnąć wartość 2,8 mld euro. Zapowiedzi te z pewnością przełożą się korzystnie również na rynek pracy. Plany rozwojowe ma na przykład znana z markowych okien dachowych oraz promocji zdrowego życia Grupa VELUX, która w przyszłym roku będzie świętować 30 urodziny na polskim rynku.
„Pracujemy na to, aby kolejne dziesięciolecia były dla nas tak samo owocne, jak te ostatnie 30 lat obecności i inwestycji na rynku polskim. Planujemy dalej zwiększać skalę naszej działalności, w tym produkcję na rynki eksportowe i jednocześnie modernizować się, automatyzować i wdrażać nowe technologie. Jednym z czynników dalszego rozwoju Grupy w Polsce z pewnością będzie wejście na rynek budynków komercyjnych, przez wykorzystanie aktualnego potencjału naszej Grupy wzmocnionej globalnymi akwizycjami firm z tego sektora. Będziemy kontynuować wizję naszego założyciela i budować jeszcze silniejszą i godną naśladowania firmę modelową, propagującą odpowiedzialny biznes i najwyższe standardy jako duży pracodawca" – mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
Obecnie Grupa VELUX i spółki siostrzane zatrudniają w Polsce ponad 4300 osób. Grupa, należąca do duńskiego holdingu VKR, jest największym producentem i eksporterem okien w Polsce, a jej poziom obrotów wynosi blisko 2 mld zł. Większość pracowników zatrudnionych jest w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowych koło Tczewa.
Skandynawskie firmy jako pracodawcy
Firmy skandynawskie cieszą się wśród Polaków opinią dobrych pracodawców. Co wpływa na ich atrakcyjność?
„Firmy skandynawskie są zarządzane w oparciu o takie wartości jak uczciwość, transparentność, dbałość o środowisko oraz zaangażowanie społeczne, a przy tym są bardzo innowacyjne. Skandynawska kultura biznesowa jest bardzo przyjazna pracownikowi, wyróżnia ją płaska struktura organizacji i brak hierarchii, nastawienie na współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu i braniu odpowiedzialności za wykonywaną pracę oraz szukanie konsensusu. Przedstawiciele firm skandynawskich szczególną uwagę zwracają na kwestię zaufania pracodawcy wobec pracowników, która jest fundamentem nordyckiej kultury biznesu" – mówi Carsten Nilsen, Prezes Skandynawskiej Izby Gospodarczej.
Ważną kwestią jest organizacja pracy i koncepcja wychodzenia pracownikom naprzeciw w godzeniu życia zawodowego z prywatnym. Firmy skandynawskie dbają również o swoich pracowników poprzez wdrażanie programów wellbeingowych stawiających na dobre warunki pracyi zdrowie pracowników. Pracodawca może liczyć n bardziej zadowolonych, zaangażowanych i lojalnych pracowników. Wpływa to również pozytywnie na absencję chorobową i rotację.
„Warunki w jakich pracujemy mają bezpośrednie wpływ na nasze funkcjonowanie i zdrowie. A zdrowie pracowników przekłada się zarówno na efektywność pracy, jak i niższą absencję chorobową. Dodatkowo odpowiednie warunki pracy wpływają na wyższą satysfakcję i lojalność pracowników. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie w firmie programu Helthy Well-being, który ma na celu dbanie o zdrowie pracowników, komfortowe i przyjazne warunki pracy, co przekłada się na efektywność pracy zespołu i ma z jednej strony wymiar biznesowy, jak również pozwala nam na realizację koncepcji przedsiębiorstwa modelowego, które dba o swoich pracowników lepiej niż inne firmy" – mówi Anna Dudzińska, dyrektor ds. personalnych w firmie VELUX.
Warto przy tym podkreślić, iż ostatnio Grupa VELUX została zwycięzcą ogólnopolskiego prestiżowego konkursu dla firm realizujących projekty w zakresie wellbeingu - WELLPOWER 2019.
Skandynawskie firmy a wyzwania na rynku pracy
Firmy skandynawskie zdają sobie również sprawę z wyzwań na polskim rynku pracy. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SPCC, wśród największych wyzwań związanych z dalszą ekspansją na polskim rynku przedstawiciele firm skandynawskich w Polsce wymieniają przede wszystkim trudności w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników i idące za tym rosnące koszty pracy. W drugiej kolejności wymieli oni brak stabilności i przejrzystości przepisów, wysokie obciążenia podatkowe oraz niepewność regulacyjną. Wyzwania związane z wdrażaniem nowych rozwiązań cyfrowych, czy automatyzacją procesów to kolejny element wskazany przez menadżerów skandynawskich firm. Zwrócili także uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi, na które kładzie się szczególny nacisk w Skandynawii.
Z wyzwaniami na rynku pracy muszą zmierzyć się nie tylko skandynawskie firmy. Z pewnością kultura pracy panująca w skandynawskich firmach, przynosząca wyniki w postaci wysokiego poziomu zatrudnienia i aktywności zawodowej, wydajności, równouprawnienia i elastyczności wzmacnia ich konkurencyjność jako pracodawców i może stanowić inspiracje dla innych firm.
___________________
1. Raport SPCC „Skandynawski biznes w Polsce".
URL : http://prasa.velux.pl/skandynawskie-firmy-w-grupie-znaczacych-pracodawcow-w-polsce/