Inicjatywa „Daylight and Architecture”, której pomysłodawcą i organizatorem jest Grupa VELUX, we współpracy z Królewską Duńską Akademią, gościła architekta Omara Gandhiego, który wygłosił niezwykłą prelekcję o świetle naturalnym. Wykład ten odbył się podczas światowego kongresu Międzynarodowej Unii Architektów (International Union of Architects, UIA) 2023 w Kopenhadze i był jednym z trzech spotkań w ramach „Daylight Talks”.
Firma VELUX popularyzuje wiedzę na temat światła dziennego wykorzystywanego w budynkach. Temat dostępu do świeżego powietrza i światła dziennego w pomieszczeniach przybrał na znaczeniu po światowych doświadczeniach z pandemią, które w wielu przypadkach zmieniły nasze dotychczasowe zachowania i przyzwyczajenia. Obecnie coraz więcej czasu spędzamy w domach, dlatego warto projektować je w taki sposób, aby służyły one użytkownikom. Ci z kolei są coraz bardziej świadomi działań na rzecz środowiska, chcą aby budynki wywierały pozytywny wpływ na otoczenie. Użytkownicy doceniają te projekty, które przybliżą nas do naturalnego światła, świeżego powietrza i zieleni, a naturalne materiały są pożądanymi elementami w designie i domach.
I właśnie na ten temat swoją prelekcję miał światowej sławy architekt Omar Gandhi, znany z charakterystycznego i postępowego podejścia do architektury, który w portfolio ma wiele projektów łączących funkcjonalność, zrównoważony rozwój i estetykę. Jego pouczająca prelekcja pod tytułem „Światło jako narracja architektoniczna”, stanowiła analizę transformacyjnej roli światła w kształtowaniu przestrzeni architektonicznych. Prelegent swój wykład oparł na przykładzie domów jednorodzinnych na wsi kanadyjskiej. Gandhi opowiedział, jak światło i krajobraz mogą stworzyć budynki, które nie tylko służą swojemu celowi, ale również niosą ze sobą jakąś historię. Ponadto dokonał on analizy przypadków pokazujących udane wykorzystanie światła dziennego jako centralnego elementu designu.
Architekt dodał, że chociaż światło dzienne jest kluczowym elementem zdrowego klimatu w pomieszczeniach, a uczynienie go osią każdego budynku może poprawić jakość tego budynku, to równie ważne jest jego kontrolowanie.
„Daylight Talks” - nowe podejście do światła
Firma VELUX przykłada dużą wagę do promocji zrównoważonej architektury, która opiera sią na korzystaniu z dóbr natury, w tym dostępie do światła naturalnego, świeżego powietrza, a także na energooszczędnych rozwiązaniach dla budynków. Efektem zaangażowania jest podjęcie globalnej inicjatywy „Daylight and Architecture”, a w ramach niej wykładów online na temat projektowania „Daylight Talks”. Podczas tych spotkań uznani specjaliści dzielą się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, stanowiącymi cenne lekcje na temat tego nowego podejścia nie tylko dla architektów i projektantów. Prelekcje są organizowane we współpracy z poszczególnymi uczelniami architektonicznymi i przy udziale Międzynarodowej Unii Architektów (International Union of Architects, UIA) oraz Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Architektonicznej (European Association for Architectural Education, EAAE). Do tej pory odbyło się kilkanaście wykładów, m.in. z prof. dr hab. inż. architekt Ewą Kuryłowicz, generalną projektant i wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates i kierowniczką Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, która zasiada także w jury prestiżowego konkursu International VELUX Award.
Światło słoneczne to istotna część naszego życia. Słońce jest nie tylko źródłem światła, ale i ciepła wpływającego na temperaturę w pomieszczeniu. Te dwa czynniki mają niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego ważne jest, aby już na etapie projektowania budynku wziąć pod uwagę te czynniki. VELUX jako lider rynku zdaje sobie sprawę jak ważna jest edukacja i budowanie świadomości odnośnie znaczenia światła dziennego w architekturze mieszkaniowej zarówno wśród architektów, deweloperów, ale również szerzej w społeczeństwie. Architekci są dla nas bardzo ważną grupą, która decyduje o przyszłości architektury oraz ma wpływ, aby dostosować nasze budynki do wyzwań współczesnego świata. Zachęcam do udziału w „Daylight Talks”, ciekawej inicjatywie Grupy VELUX, dzięki której można posłuchać światowej sławy architektów i poznać ich wizje na temat znaczenia światła dziennego architekturze - mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt z firmy VELUX Polska.
Kolejne wydarzenie, na temat "Między Koziorożcem a Rakiem" (Between Capricorn & Cancer), autorstwa SHAU Architects, odbędzie się dnia 14 grudnia.
Informacja o wydarzeniu znajduje się pod linkiem https://www.daylightandarchitecture.com/daylight-talk/17-shauarchitects/
Można wziąć udział w wykładzie oraz sesji pytań i odpowiedzi po zarejestrowaniu się na www.daylightandarchitecture.com
VELUX wspiera architektów
„Daylight talks” to nie jedyny projekt realizowany przez VELUX, który wspiera architektów. Innym, tym razem, skierowanym do studentów architektury jest International VELUX Award, międzynarodowy konkurs, którego tematem przewodnim jest światło naturalne. Celem konkursu jest zachęcenie studentów architektury do podejmowania wyzwań i pogłębiania wiedzy na temat roli światła dziennego w architekturze, tego szczególnego i zawsze ważnego źródła energii, światła i życia. W ostatniej edycji konkursu studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej - Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka zostały laureatkami Grand Prix konkursu. Ich projekt „TIP – Time Indicate Protection", zdobył nagrodę główną w kategorii „Światło naturalne w budynkach".
Konkursowe wyzwania, które stawia przed studentami IVA skłaniają do lepszego zrozumienia roli światła dziennego, jako niezwykle istotnego elementu architektury. Udział w międzynarodowym konkursie to dla studentów niezwykle cenne doświadczenie, szansa na rozwój i doskonały start w przyszłą karierę architekta. Zachęcam do rejestracji i potem pracy nad projektami inspirowanymi światłem dziennym - dodaje Monika Kupska-Kupis.
Aby wziąć udział w najnowszej edycji konkursu International VELUX Award 2024. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie https://prasa.velux.pl/11-edycja-konkursu-international-velux-award/
Zarówno „Daylight Talks” jak i konkurs International VELUX Award są działaniami edukacyjnymi zainicjowanymi przez VELUX, a skupiają się wokół inicjatywy „Daylight and Architecture”.
Strona http://www.daylightandarchitecture.com/, zawiera szereg unikalnych treści stworzonych przez architektów, dziennikarzy i badaczy, oferuje bogatą bibliotekę wykładów na temat światła dziennego i artykułów.