Dom bez ludzi nie jest domem! Living Places zamieszkane w rzeczywistych warunkach

2024-09-10

Tego lata grupa architektów, influencerów i rodzin z całej Europy miała okazję zamieszkać w domach Living Places w Kopenhadze, w ramach testowania koncepcji której pomysłodawcą jest Grupa VELUX. Celem tego projektu było uzmysłowienie, że mieszkanie w zdrowych budynkach jest możliwe i pokazanie jak klimat wewnętrzny pozytywnie wpływa na ludzi. 

Jeden na czterech Europejczyków mieszka w budynkach, w których jakość powietrza w pomieszczeniach nie spełnia krajowych norm.  Ponieważ 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, sposób w jaki budujemy i mieszkamy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Mieszkanie w budynku o złym klimacie wewnętrznym może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, począwszy od problemów z układem oddechowym i skórą, bólów głowy i alergii, aż po poważne problemy ze zdrowiem psychicznym i zagrażające życiu upały lub zimno1.

Living Places to przełomowy projekt opracowany i przygotowany przez Grupę VELUX i partnerów: firmy EFFEKT i Artelia, Enemærke & Petersen. Jest on kontynuacją działań VELUX w zakresie koncepcji Build For Life - proponującej podejście do istniejących i nowo powstających obiektów oparte na zrównoważonym rozwoju. Ekspozycja, zlokalizowana w centrum Kopenhagi, składa się z siedmiu budynków - pięciu otwartych pawilonów oraz dwóch ukończonych w pełnej skali domów.

Celem realizacji było zainspirowanie branży do konstruowania budynków o niższym śladzie węglowym i jak najlepszym klimacie wewnętrznym wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju. To projekt, który udowadnia, że można budować domy o emisji CO2 na poziomie 3,8 kg/CO2 /m2/rok, czyli trzykrotnie niższym od obecnego standardu w Danii. Obliczenia dla całego cyklu życia zostały zweryfikowane przez wydział BUILD na Uniwersytecie Aalborg w Danii. Prototypowe budynki Living Places zostały otwarte w ramach World Architecture Capital 2023 w Kopenhadze i służą jako platforma wymiany doświadczeń i wiedzy oraz dialogu dla globalnych interesariuszy branży budowlanej.  Tylko w samym 2023 roku Living Places odwiedziło ponad 8 tysięcy osób. Świadczy to o zainteresowaniu partnerów  marki VELUX tworzeniem zrównoważonych budynków projektowaniem ich w taki sposób, by były zdrowsze dla ludzi i mniej uciążliwe dla planety.

Przyszedł również czas na ich testowanie. Podczas dwóch wakacyjnych miesięcy kilkanaście rodzin miało okazje zamieszkać w zdrowych budynkach, cieszyć się ich wewnętrznym klimatem.

Projekt Living Places pokazuje, jak budować z bardzo niskim śladem CO2, a teraz nadszedł czas, aby skupić się na klimacie wewnętrznym i korzyściach dla ludzi mieszkających w domach. W VELUX mamy długą historię eksperymentowania ze zdrowymi budynkami i przeprowadziliśmy ponad 30 projektów demonstracyjnych w ciągu ostatnich 20 lat, więc wiemy dużo o tym, jak stworzyć dobry klimat w pomieszczeniach. W ramach projektu chcemy sprawdzić, jak domy Living Places Copenhagen sprawdzają się, gdy ludzie przebywają w nich przez dłuższy czas i nie możemy się doczekać, aby usłyszeć, co ludzie myślą o swoim pobycie w tym nowym typie domu - mówi Lone Feifer, dyrektor ds. zrównoważonych budynków w Grupie VELUX.

Wśród  architektów, dziennikarzy i influencerów z całej Europy, z Polski to Agnieszka Cegielska - dziennikarka, influencerka i promotorka zdrowego stylu życia miała okazję poczuć proponowany skandynawski styl budownictwa.

Duże wrażenie zrobił na mnie również obecny tam minimalizm i to jak doskonale się w nim odnalazłam. Tym bardziej, że na co dzień ten maksymalizm przeróżnych bodźców może nas przytłoczyć. Mniejsza liczba rzeczy wokół nas, odpowiednie kolory, faktura zastosowanych materiałów i połączenie tego z naturą - to wszystko ma znaczenie. Tego właśnie doświadczyłam w Lining Places i był to niezwykły oraz bardzo wartościowy dla mnie czas - dodaje Agnieszka Cegielska.

Zawsze chciałam odwiedzić Skandynawię i Kopenhagę. Sporo czytałam o Hygge. Więc jak dostałam zaproszenie od VELUX do przetestowania jednego z domów w ramach projektu Living Places to bardzo się ucieszyłam. Każda podróż to jest inspiracja i edukacja. Po tej wizycie na pewno pozostanie wiele wspomnień z myślą o naturze i olbrzymim wpływie zdrowego i naturalnego domu na nasze samopoczucie. Domu wykonanego z naturalnych materiałów, z wszechobecnego drewna oraz roślin, również na zewnątrz. W Living Places mogłam doświadczyć tego co naprawdę oznacza szacunek do natury, do bioróżnorodności i jak cudownie jest gdy wszystko razem ze sobą współgra. W takim miejscu z przyjemnością można funkcjonować i odpoczywać - mówi Agnieszka Cegielska.

Monitorowanie na żywo wydajności klimatu w pomieszczeniach

 

Budynki Living Places wykorzystują szereg rozwiązań pozwalających na zbieranie i monitorowanie danych o klimacie wewnętrznym, takich jak temperatura, komfort cieplny i CO2. Wydajność została przewidziana już na etapie projektowania  Living Places przy użyciu symulacji i porównana z wzorcowym duńskim domem za pomocą Active House Radar.

Proponowane projekty