Podróżować, podróżować jest bosko! – śpiewała Kora i z pewnością miała rację. A gdyby tak z wakacyjnych wojaży przywieźć nie tylko pamiątki i fotografie, ale również architektoniczne inspiracje, które będziemy mogli wykorzystać we własnych domach? Te pomysły mogą okazać się szczególnie przydatne, jeśli w planach mamy aranżację tarasu – to właśnie on w sezonie letnim w dużym stopniu pełni funkcje salonu i jadalni, stając się swoistą oazą relaksu oraz częstym miejscem spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Przedstawiamy kilka pomysłów na aranżację tarasu z udziałem płytek dekoracyjnych, inspirowanych architekturą popularnych kierunków podróży.
O aranżacji strefy wypoczynku warto zacząć myśleć już na etapie projektowania elewacji. Nawet jeśli dominującym materiałem wykończeniowym ma być tynk, ścianę domu, do której przylega taras, warto uszlachetnić, np. okładziną z kamienia lub płytek cegłopodobnych.
Ciekawa faktura, współgrająca z kolorystyką wykończenia płyty tarasowej i alejek wydobędzie piękno przestrzeni ogrodowych, a przy tym pozwoli stworzyć niezwykły nastrój, który później dopełnią odpowiednio dobrane meble tarasowe oraz dodatki. Wieczorami zaś, gdy temperatura zazwyczaj spada o kilka stopni, kamień wypromieniuje ciepło nagromadzone w ciągu dnia. Za takim rozwiązaniem przemawiają nie tylko walory wizualne, ale również parametry czysto praktyczne, dzieki którym nasza przestrzeń tarasowa zachowa reprezentacyjny charakter.
– To niezwykle ważne, aby taras był ładny, a przy tym cieszył nas dłużej niż kilka sezonów. Kamień sprawia, że nie musimy iść na żadne kompromisy, wybierać między stylowym a funkcjonalnym. Design to jego ogromny atut, ale nie jedyny. To wybór praktyczny pod każdym względem. Jego niska nasiąkliwość niweluje osiadanie zanieczyszczeń. Co równie ważne, płytki dekoracyjne produkowane z wysokiej jakości surowców nie odkształcają się pod wpływem temperatury, ani też nie odbarwiają w przeciwieństwie do większości tynków i farb elewacyjnych. A przybrudzona, wyblakła czy spękana elewacja to przecież jeden z ostatnich widoków, jaki chcemy mieć przed oczami oddając się beztroskiemu relaksowi przed domem – mówi Robert Szybiak z firmy Stegu.
Szeroka oferta wzorów i kolorów w jakich dostępne są płytki elewacyjne daje nam pełną dowolność w projektowaniu przydomowej przestrzeni. Jednak chyba nikt nie zaprzeczy, że relaksowi najlepiej sprzyjają pełne słońca, wakacyjne klimaty. Z tego też względu miłośnicy wypoczynku nad ciepłym morzem bardzo chętnie czerpią inspiracje z lekkiego stylu śródziemnomorskiego, bazującego na jasnych barwach i naturalnych materiałach. By wprowadzić odrobinę takiej aury do naszej środkowoeuropejskiej rzeczywistości postawmy w projektach na biel, kość słoniową, beże, brązy, ecru, perfekcyjnie łączące się z – charakterystyczną dla architektury Południa – czerwoną dachówką. Sprawdzą się zatem wszelkie płytki kamienne, przywołujące wzorem oraz barwą atmosferę i krajobrazy ciepłych krajów.
Co sprawia, że mieszkańcom tego regionu nie brakuje radości i pozytywnego nastawienia? Z pewnością przyczynia się do tego piękna pogoda i smaczne jedzenie, ale nie bez znaczenia pozostaje architektura, w której przeważają jasne barwy. Jeśli zatem marzy nam się taki klimat wokół domu, rozważmy wykończenie ściany przytarasowej płytką cieniowaną, np. Nepal łączącą ciepłe, beżowe tony z nieco chłodniejszą szarością. Jeszcze bardziej wakacyjny efekt otrzymamy zestawiając kamień dekoracyjny z drewnianą deską tarasową i otaczającą dom zielenią.
W projektach utrzymanych w stylu klasycznym, klimat pełen słońca osiągniemy stosując na elewacji płytkę kamienną w kształcie zbliżonym do prostokąta, o nieregularnym obrysie i jednolitej kremowej kolorystyce, np. płytkę Santorini, która w połączeniu z białymi dodatkami, granatowym pokryciem dachowym i otaczającą roślinnością pozwoli nam poczuć beztroski klimat greckich wysp.
Jeśli natomiast oprócz słonecznej pogody cenimy sobie odważne, oryginalne formy, ciekawą propozycją na wykończenie ściany przytarasowej będzie płytka o nieregularnych kształtach, imitująca wykonanie z wapienia – Jura. Zastosowana z fugą podobnej tonacji stworzy kreację przypominającą wyschniętą, spękaną od słońca ziemię, a w połączeniu z ciemną stolarką okienną wprowadzi nas w klimat chorwackich miasteczek, których mieszkańcy od zawsze cenili praktyczne aspekty kamiennych elewacji.
Przy projektach inspirowanych stylem współczesnym warto rozważyć płytkę w kolorze grafitowym, odwzorowującą strukturę drobnopokruszonego, oszlifowanego i ułożonego warstwowo łupka – Palermo. Barwa tego kamienia dekoracyjnego budzi skojarzenia z pyłem wulkanicznym, a jego ekskluzywna struktura pozwoli uzyskać elegancję i wysublimowany styl charakterystyczne dla sycylijskiej stolicy, wpisując się jednocześnie w nowoczesne trendy designerskie. Najbardziej spektakularny efekt osiągniemy zestawiając tę elewację z kontrastowymi jasnymi i drewnianymi elementami.
Taras to strefa relaksu oraz wypoczynku. Bez względu na styl, w jakim zdecydujemy się go wykonać, niezwykle ważne będą również meble ogrodowe, które zmienią przydomową przestrzeń w strefę wypoczynku na świeżym powietrzu. Obok stołu i krzeseł, warto pomyśleć o wygodnych leżankach czy kanapach z miękkimi poduszkami, na których będziemy mogli oddać się błogiemu leniuchowaniu. Pamiętajmy o ochronie przed intensywnym promieniowaniem UV. Nawet jeśli należymy do miłośników kąpieli słonecznych, na dłuższą metę mogą być one dla nas męczące. Dlatego nie zapomnijmy o parasolu ogrodowym, który zapewni nam cień i odrobinę upragnionego chłodu w upalne dni. W zależności od konstrukcji tarasu – ciekawą alternatywą, podkreślającą charakter naszej śródziemnomorskiej aranżacji będą żagle, wyraźnie nawiązujące do wakacyjnego, nadmorskiego klimatu. Całości dopełnią drobne dodatki takie jak latarenki czy donice z egzotyczną roślinnością.
– Aranżując przydomową strefę wypoczynku zadbajmy o to, by wszystkie elementy stworzyły ze sobą spójną kompozycję, która będzie wywoływała jeden efekt – zachwyt. Uda nam się to, jeśli płytki dekoracyjne, wykończenie płyty tarasowej, a także meble, wszelkiego rodzaju rośliny, donice i inne dodatki będą wpisywały się w jeden obrany na początku kierunek, np. śródziemnomorski. Pamiętajmy o tym, a każda chwila spędzona na tak zaaranżowanym tarasie, będzie niczym czas spędzony w rozgrzanej słońcem Grecji czy Chorwacji – podsumowuje Robert Szybiak z firmy Stegu.