Przygotowując się do malowania wnętrz z reguły najwięcej czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego koloru farby. Aby jednak wybór był optymalny i wspierał dobre samopoczucie mieszkańców, oprócz właściwości dekoracyjnych, pod lupę warto wziąć także funkcyjność powłoki oraz jej wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach.
Nie każdy wie, że farba może wpływać nie tylko na końcowy efekt dekoracyjny, lecz także – a może przede wszystkim – na nasze zdrowie. Niektórzy producenci oferują powłoki, które nie zawierają rozpuszczalników i nie wydzielają szkodliwych substancji podczas malowania i schnięcia. Trzeba jednak wiedzieć, że sam ten fakt nie czyni jeszcze farby zdrową w pełnym znaczeniu tego słowa. Dlatego, jeśli zależy nam na zdrowym wykończeniu ścian, sprawdźmy, czy powłoka do ich malowania opatrzona jest międzynarodowym znakiem, za którym stoi uprawniona do tego instytucja badawcza. Jednym z takich atestów, który warto mieć na względzie wybierając farbę do wnętrza jest certyfikat natureplus przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa produktom o najwyższych standardach jakości i bezpieczeństwa – dla środowiska oraz zdrowia.
Certyfikat Nature Plus dla farby do wnętrz Baumit KlimaColor. Fot. Baumit
Wybierając produkt z takim oznaczeniem możemy mieć pewność, że w co najmniej 85% składa się on z surowców odnawialnych i spełnia najostrzejsze wymogi ekologiczne. Taką gwarancję dają nam akredytowane laboratoria, które badają wyrób pod kątem takich kryteriów jak środowisko, zdrowie i funkcjonalność.
Sprostać rygorystycznym warunkom udaje się nielicznym. Do tego elitarnego grona dołączyła właśnie biała farba do wnętrz Baumit KlimaColor – jednoskładnikowa farba krzemianowa stworzona z myślą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu mieszkańców. Dzięki temu, że produkowana jest na bazie odpowiednio dobranych składników, jest bezzapachowa i wolna od szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO). Co równie istotne jest wysoce paroprzepuszczalna, a dzięki wysokiemu pH zabezpiecza powierzchnie przed rozwojem grzybów - pleśni. Jej dodatkowym atutem jest bardzo dobra siła krycia, przekładająca się na wysoką wydajność. Szczególnie dobre właściwości wykazuje przy zastosowaniu w systemie Baumit Klima oraz na tynkach i szpachlach mineralnych, a także przy renowacji i odnawianiu trwałych powłok mineralnych. Z powodzeniem można ją nakładać ręcznie za pomocą wałka lub pędzla, jak również maszynowo z użyciem natrysku w technologii Airless.
W dzisiejszych czasach w pomieszczeniach spędzamy większość naszego życia, dlatego tak ważne jest, by do ich wykończenia wybierać rozwiązania zdrowe i naturalne, wspierające nasze dobre samopoczucie. Badania naukowe przeprowadzone przez niezależnych ekspertów w największym europejskim parku badawczym Baumit Viva dowodzą, że regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jedna z trzech fundamentalnych zasad zdrowego mieszkania. By ją spełnić potrzebne jest podejście systemowe, czyli zastosowanie ekologicznych wyrobów na każdym etapie prac wykończeniowych – od tynkowania, przez opcjonalne wygładzenie po malowanie odpowiednią farbą.
www.facebook.com/BaumitPolska